avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SOLD CASA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SOLD CASA

Buna ziua,
Fiind la inceput si recunosc ca ,mai am multe de invatat ,am intrat pe acest site ,pe care stiu ca ,sunt profesionisti si mereu am avut suport,de aceea imi incerc norocul si de data aceasta.
Firma la care lucrez are un sold f mare in casa 1 miliard si acest lucru pt ca au scos zilnic bani din banca iar acestia logic ca eu i-am inregistrat prin casa 581=5121 si 5311=581 .
Patronul mi-a spus ca o parte din acest sold sa-i inreg in 461=5311 750.000 ,eu nu am fost de acord dar,el a facut DP pe aceasta suma .
Va rpg sa mi spune ti ce sa fac si ce sa i spun sa treaca la explicatii pe acesta dispozitie.
I-am explicat ca nu ai voi sa dai mai mult de 5000/zi .

multumesc
Cel mai recent răspuns: violetaanna , utilizator 12:05, 1 Septembrie 2021
si mai am o intrebare :

daca am sold in 542 analitic si patronul tot scoate bani din banca zilnic ,atunci cand primesc facturi cu chitanta pot sa i fac Decont de cheltuieli la care atasez aceste facturi si fac :

542=401
542=5311

scade si soldul lui 542 dar si soldul casei

Va rog sa ma corectati daca gresesc

multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)
Cash direct din bancomat gdec gdec Salutare la toti! Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu: patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ... (vezi toată discuția)
Platita factura firma din buzunarul personal al patronului Serbanstefan21 Serbanstefan21 una ziua, patronul firmei a platit o factura din buzunarul personal si as dori sa mi spune ti daca este corect cum am inreg: am inreg factura ... (vezi toată discuția)