Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diferenta de curs la vanzare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diferenta de curs la vanzare

Buna ziua,
Vand un utilaj, il facturez la cursul din data livrarii. In contract am stipulat ca plata sa se faca in mai multe rate in euro la cursul din data platii. Intre cursul istoric de facturare si incasarile in rate am diferente de curs. Cum inregistrez aceste diferente? Emit factura cu TVA la fiecare rata incasata sau astept finalul contractului si atunci inregistrez diferenta de curs?
george-neagu, moderator