Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Sunt în Concediu crestere copil pana în ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Sunt în Concediu crestere copil pana în aprilie ...

Bună ziua!
Sunt în Concediu crestere copil pana în aprilie 2022. În noiembrie 2021 voi naște al doilea copil. Care este procedura ce trebuie urmata și ce trebuie sa conțină dosarul? Se mai acorda stimulentul de 600 lei pana la împlinirea vârstei de 2 ani în cazul primului copil? Mulțumesc!
Deoarece cel de-al doilea copil se va naste inainte de a se termina CCC1 , atunci se va intra din CCC1 in CCC2 incepand cu data terminarii CCC1.

Astfel , depuneti cerere la angajator pentru prelungirea duratei CCC, dupa care mergeti la Primarie pentru depunerea actelor.

OUG 111/2010
art.9
....
(2) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) se prelungește corespunzător în cazul suprapunerii a două sau mai multor situații de natură a genera acest drept.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (2) se acordă o singură indemnizație, în cuantumul prevăzut de prezenta ordonanță de urgență.
(4) Pe perioada suprapunerii situațiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizației lunare prevăzut la art. 2 alin. (2) se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.

In speta, pe durata suprapunerii (noiembrie 2021 - aprilie 2022), veti primi : indemnizatia CCC1 + doua alocatii + 1250 lei.