Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua! Am si eu o neclaritate legata dde legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua! Am si eu o neclaritate legata dde legea 223/2015 privind ...

buna ziua!
Am si eu o neclaritate legata dde legea 223/2015 privind pensiile militare. Astfel, art. 17, alin 1, pct. b) prevede ca Au dreptul la pensie de serviciu anticipată militarii, polițiștii și funcționarii publici cu statut special, în activitate, care îndeplinesc cumulativ condițiile de vechime prevăzute la art. 16 alin. (1) lit. b), au împlinit vârsta standard de pensionare pentru limită de vârstă diminuată cu 5 ani și se află în una dintre următoarele situații:
b) sunt trecuți în rezervă sau direct în retragere ori au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de către comisiile de expertiză medico-militară.
CARE ESTE DIFERENTA DINTRE "sunt trecuți în rezervă sau direct în retragere ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar" SI "au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar"?
BIU