Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Bună ziua! Am o nelămurire. Bunicul din partea tatălui a murit acum 38 de ani. Bunica a murit anul acesta. Au avut împreună 2 copii. Tatal meu și încă un unchi. Unchiul meu a fost căsătorit dar nu a avut nici un copil și el a murit anul trecut. Acum a rămas în viata doar tatal meu. Am fost la primăria de care aparținea bunica și toate terenurile și casa sunt pe numele ei. Pana ajungem la notarul de unde aparține bunica și unde trebuie dezbătută moștenirea vrem sa știm dacă are dreptul și soția unchiului meu. Mulțumesc mult
Jipa2017, utilizator
Daca toate terenurile si casa sunt doar ale bunicii (si nu doar figureaza la rolul fiscal pe numele bunicii) deci bunicul nu a avut nici o cota din ele, atunci pe bunica dvs o mosteneste doar tatal dvs. Daca pe vreunul din bunurile despre care vorbiti a fost proprietar si bunicul dvs, atunci matusii i se cuvine din acele bunuri o cota de 1/16, restul mostenind tatal dvs.
Bună ziua. Avem un titlu de proprietate pe numele bunicii și acolo are trecute toate terenurile și casa și pe rol la primărie este tot bunica. Tatăl meu nu tine minte după moartea bunicului sa fi fost dezbătută moștenirea.

MihailZC a scris:

Daca toate terenurile si casa sunt doar ale bunicii (si nu doar figureaza la rolul fiscal pe numele bunicii) deci bunicul nu a avut nici o cota din ele, atunci pe bunica dvs o mosteneste doar tatal dvs. Daca pe vreunul din bunurile despre care vorbiti a fost proprietar si bunicul dvs, atunci matusii i se cuvine din acele bunuri o cota de 1/16, restul mostenind tatal dvs.

Pe titlul de proprietate apar numai terenuri. (sintagma curti constructii se refera la terenurile cu categoria de folosinta curti constructii, nu la constructii). In cazul in care casa a fost construita de bunici in timpul casatoriei, doar 1/2 din aceasta se cuvine bunicii iar restul de 1/2 bunicului iar pentru ca unchiul dvs era in viata la data decesulu bunicului, mosteneste o parte din acesti 1/2 ca mai apoi sa fie mostenit de fratele sau (tatal dvs) impreuna cu sotia sa. La mostenirea bunicii vine doar tatal dvs. Prin urmare, in cazul in care casa a fost construita de bunici in timpul casatoriei, deci este bun comun, matusii dvs i se va cuveni, in calitate de mostenitor al sotului ei, o cota de 1/16 din casa.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu are cum sa își moștenească mama pentru ca a decedat înaintea acesteia