avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Bună ziua! Am o nelămurire. Bunicul din partea tatălui a murit acum 38 de ani. Bunica a murit anul acesta. Au avut împreună 2 copii. Tatal meu și încă un unchi. Unchiul meu a fost căsătorit dar nu a avut nici un copil și el a murit anul trecut. Acum a rămas în viata doar tatal meu. Am fost la primăria de care aparținea bunica și toate terenurile și casa sunt pe numele ei. Pana ajungem la notarul de unde aparține bunica și unde trebuie dezbătută moștenirea vrem sa știm dacă are dreptul și soția unchiului meu. Mulțumesc mult
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2021
Jipa2017, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:55, 11 Septembrie 2021
Daca toate terenurile si casa sunt doar ale bunicii (si nu doar figureaza la rolul fiscal pe numele bunicii) deci bunicul nu a avut nici o cota din ele, atunci pe bunica dvs o mosteneste doar tatal dvs. Daca pe vreunul din bunurile despre care vorbiti a fost proprietar si bunicul dvs, atunci matusii i se cuvine din acele bunuri o cota de 1/16, restul mostenind tatal dvs.
Bună ziua. Avem un titlu de proprietate pe numele bunicii și acolo are trecute toate terenurile și casa și pe rol la primărie este tot bunica. Tatăl meu nu tine minte după moartea bunicului sa fi fost dezbătută moștenirea.

MihailZC a scris:

Daca toate terenurile si casa sunt doar ale bunicii (si nu doar figureaza la rolul fiscal pe numele bunicii) deci bunicul nu a avut nici o cota din ele, atunci pe bunica dvs o mosteneste doar tatal dvs. Daca pe vreunul din bunurile despre care vorbiti a fost proprietar si bunicul dvs, atunci matusii i se cuvine din acele bunuri o cota de 1/16, restul mostenind tatal dvs.

Pe titlul de proprietate apar numai terenuri. (sintagma curti constructii se refera la terenurile cu categoria de folosinta curti constructii, nu la constructii). In cazul in care casa a fost construita de bunici in timpul casatoriei, doar 1/2 din aceasta se cuvine bunicii iar restul de 1/2 bunicului iar pentru ca unchiul dvs era in viata la data decesulu bunicului, mosteneste o parte din acesti 1/2 ca mai apoi sa fie mostenit de fratele sau (tatal dvs) impreuna cu sotia sa. La mostenirea bunicii vine doar tatal dvs. Prin urmare, in cazul in care casa a fost construita de bunici in timpul casatoriei, deci este bun comun, matusii dvs i se va cuveni, in calitate de mostenitor al sotului ei, o cota de 1/16 din casa.
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are cum sa își moștenească mama pentru ca a decedat înaintea acesteia

Alte discuții în legătură

Dezbaterea succesiunii - fara copii ai decedatilor Elena27R Elena27R Buna ziua, Suntem in situatia de a cumpara o casa si terenul aferent care a ramas in urma decesului unor rude, matusa si unchi decedati amandoi acum 1 an. ... (vezi toată discuția)
Moștenire Jipa2017 Jipa2017 Bună ziua! Bunica mea a murit acum ceva timp. Bunica a avut 2 copii, pe tatăl meu și un unchi care a decedat înaintea ei. Unchiul meu nu a avut copii și ... (vezi toată discuția)
Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)