avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Se poate da in judecata si obligata o firma sa plaseze ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Se poate da in judecata si obligata o firma sa plaseze o comanda ...

Se poate da in judecata si obligata o firma sa plaseze o comanda plasata si confirmata on line
Cel mai recent răspuns: tory_bei , utilizator 19:51, 15 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Daca ati achitat pretul stabilit si ati respectat intocmai termenii si conditiile de utilizare a site-ului/ platformei, instanta de judecata poate obliga societatea prestatoare la respectare contractului perfectat.

Regasiti in cuprinsul termenilor si conditiilor modalitatea in care este efectuata comanda, precum si modalitatea in care aceasta poate fi anulata de catre societatea prestatoare.

Cata vreme v-ati indeplinit obligatiile, ati respectat clauzele contractuale, instanta de judecata va poate da castig de cauza.

In ceea ce priveste comenzile on-line, acestea sunt reglementate prin contractul perfectat la distanta(prin telefon, e-mail, fax sau scrisoare recoamndat), deci fara prezenta fizica a partilor.

Va sugerez sa lecturati atent termenii si conditiile de pe site, care se completeaza cu politica de confidentialitate(care vizeaza prelucrarea datelor ce au caracter personal ), ofertele de pe site , cat si cu politica vizand fisierele tip COOKIE.

Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Marfa urma sa fie platita ramburs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online, R2004GEO R2004GEO Bună seara! Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume ... (vezi toată discuția)
Ce conditii gdpr trebuie sa respecte websitul unei societati ... Nita Emilia Nita Emilia Ce conditii GDPR trebuie sa respecte websitul unei societati de transport? trebuie partenerii care intra in baza de date sa isi dea un accept explicit tip ... (vezi toată discuția)
Obligatiile legale site anunturi V.lica V.lica Buna ziua, as vrea sa intreb care sunt obligatiile legale pe care trebuie sa le aiba un site de anunturi. Am gasit raspunsuri pe internet dar mai mult despre ... (vezi toată discuția)