Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Un condamnat penal poate fi fondatorul unui partid ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Un condamnat penal poate fi fondatorul unui partid politic?

Un condamnat penal poate fi fondatorul unui partid politic, poate fi ales presedintele partidului, poate fi ales si poate participa la alegeri? Cazul concret al lui Dragnea,
george-neagu, moderator
Partidul a fost creat prin interpuși, va fi condus din umbră de către el sau de apropiați și în realitate de către o.echipa obedientă.Isi imaginează că va putea reveni in viata politica după reabilitare dar sunt sanse mari ca in viitor ss mai lucreze câțiva ani la atelierul auto din instituția unde si a petrecut ultimii ani.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Deci răspunsul corect este NU. Restul, că PAP va fi condus prin interpuși, este ceva cu care dragnea e obișnuit. Că doar toată lumea știe că Veorica a fost Prim Ministru doar cu numele. Ați putea să-mi indicați în ce articol de lege este precizarea privind interzicerea activității politice și a dreptului de a alege și a fi ales? Mulțumesc.