Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cost succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cost succesiune

Buna ziua,

Care este costul unei succesiuni (e o taxa fixa sau se calculeaza in functie de anumite criterii)?

Multumesc.
Buna ziua !
Pentru procedura succesorala se percepe un onorariu procentual din valoare bunurilor mostenite. In acest sens aceste onorarii au un plafon minim si unul maxim, plafoane in interiorul carora, fiecare cabinet isi stabileste propriile tarife.
Pentru a va lamuri , va prezentati la un cabinet notarial sau accesati site- uri ale acestora pentru a va alege unul, daca este posibil.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
se calculeaza in functie de valoarea masei succesorale.
Taxa de succesiune se plateste numai daca nu dezbateti succesiunea in termen de 1 an de zile de la data decesului persoanei pe care o mosteniti! In cazul in care dezbateti succesiunea in acest termen sunteti scutit de plata taxei, ramand numai onorariul notarului de plata!B-)
Multumesc.:)
Se poate si la instanta daca mostenitorii se inteleg.
Atunci platiti avocatul care cred ca va ia mai putin decat notarul.
Intrebati un avocat si un notar si decideti apoi.:)

Daca mostenitorii nu se inteleg atunci tot la instanta ajungeti.

avocat Claudiu Lascoschi