Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Am un baiat (anul acesta a terminat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Am un baiat (anul acesta a terminat facultatea), angajat ...

Buna ziua,

Am un baiat (anul acesta a terminat facultatea), angajat pe 30 august a.c., care a facut covid la jumatatea lunii septembrie si ar trebui sa ii introduc concediul medical.
Problema este ca nu stiu cum ii calculez indemnizatia? Ii fac calculul pentru cele doua zile lucrate in luna august? Si pot deconta CM-ul?

Multumesc!
Vedeti daca va ajuta art.61 si urm. din Normele de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic