avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit profit nerepartizat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

profit nerepartizat

buna ziua,
am la 31.12.08 un profit de 45221lei
la 31.12.09 ar trebui sa repartizez dividendele si sa fac plata impozitului pe dividende
va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate de a-l reinvesti, pe romaneste sa nu platim acest impozit, chiar nu avem aceasta lichiditate;
mentionez k avmem ca activitate prestari servici.
este buna nota contabila 121=1068?
Repartizarea profitului din 2008 se face in anul 2009 cu ocazia aprobarii situatiilor financiare anuale,daca profitul nu a fot reparizat la dividende (a ramas nerepartizat) atunci nu trebuie sa platiti impozit pe dividende.

Daca profitul anului 2008 a fost insa repartizat la dividende nu se mai poate revenii asupra acestei repartizari si sunteti obligat la plata impozitului.
eu am situatia urmatoare:
profit nerepartizat din 2009, iar in decembrie 2010 aga hotaraste distribuirea lui pe dividende .
cand trebuie sa declar si sa platesc impozitul pe dividende?
mai trebuie sa public la registrul comertului aceasta hotarare aga din decembrie 2010.
georgi24ro a scris:

eu am situatia urmatoare:
profit nerepartizat din 2009, iar in decembrie 2010 aga hotaraste distribuirea lui pe dividende .
cand trebuie sa declar si sa platesc impozitul pe dividende?
mai trebuie sa public la registrul comertului aceasta hotarare aga din decembrie 2010.


Impozitul il platiti pana pe data de 25.01.2011.
Declararea se face in formularul 100 aferent lunii decembrie, cu termen de depunere 25.01.2011.
georgi24ro a scris:

eu am situatia urmatoare:
profit nerepartizat din 2009, iar in decembrie 2010 aga hotaraste distribuirea lui pe dividende .
cand trebuie sa declar si sa platesc impozitul pe dividende?
mai trebuie sa public la registrul comertului aceasta hotarare aga din decembrie 2010.


parerea mea e ca aga nu poate reveni in 2010 cu o noua hotarare asupra profitului din 2009, pe care tot ea a hotarat (tot in 2010) sa-l lase nerepartizat (set bilant 2009).

abia in 2011 s-ar putea...
B-)

Repartizarea profitului pe destinatii se face dupa aprobarea situatiilor financiare anuale.

O.M.F.P 3055/2009 pct. 248 alin. 4 si alin. 5

Alte discuții în legătură

Dividende de plata marinamarilena marinamarilena O societate comerciala a inregistrat in anul 2008 profit , pe care la repartizat in dididende de plata. Pana in acest moment asociatul nu si-a incasat ... (vezi toată discuția)
Dividende calin felicia calin felicia La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia ... (vezi toată discuția)
Repartizare profit Cstrut Cstrut Buna, am o nelamurire: am profitul aferent anului 2008 nerepartizat, il pot repartiza in decembrie 2009 si plati impozitul pana in 25.01.2010? multumesc (vezi toată discuția)