Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit repartizare profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

repartizare profit

Buna, am o nelamurire:
am profitul aferent anului 2008 nerepartizat, il pot repartiza in decembrie 2009 si plati impozitul pana in 25.01.2010?
multumesc
Da, este corect asa cum ati spus.

Profitul din anii anteriori poate fi repartizat, partial sau total, oricand. Trebuie sa-l declarati in declaratia 100 si sa-l platiti. Si declararea si plata au acelasi termen: data de 25 a lunii urmatoare.
Repartizarea profitului din cont 117 (profit nerepartizat ) , este de preferat a se face ( cu hotarare AGA ) , in cont 457 ( dividende ) , in cazul in care aveti bani in caserie , in luna in care doriti sa-i ridicati .( Va sfatuiesc asa , deoarece situatia financiara , privind lichiditatile din soc. se pot schimba , in mod neasteptat ). Momentul ridicarii dividendelor , constituie si termen de plata al impozitului ...respectand 25 ale lunii ) . Daca luna ianuarie este luna in care vreti sa repartizati (si aveti posibilitatea de a-i ridica ) este bine sa procedati la repartizarea profitului .( Banuiesc ca vreti sa diminuati soldul de casa ) .

maran corina
Da, exact asta este,
Multumesc mult pentru promptitudine, vorbeam cu un amic legat de asta si mi-a zis ca puteam sa repartizez profitul anului 2008 - inclusiv in noiembrie 2009. Si ca in decembrie nu se repartizeaza, sa il repartizez in ianuarie 2010 si sa platesc impozitul in 25.02.2010. Adevarul e ca e primul an cand ma confrunt cu inchidere de an, si nu stiu prea multe.Vreau sa fac totul corect si legal. Eu din cate am citit pe net, nu am gasit nicaieri ca nu se repartizeaza in decembrie.

Multumesc
Corina Strut
Nu considerati ca daca se face repartizare la dividende trebuie si achitat impozitul. Repartizarea se poate face oricind hotaseste AGA, dar plata acestor dividende, de care apoi este conditionata plata impozitului se poate face si la o data ulterioara.

De repartizat se poate repartiza oricind, dar pt dividendele repartizate si neridicate la 31.12. a unui an, impozitul se schita pina la 25.12. a aceluiasi an. Deci daca repartizati profit in decembrie la dividende, indiferent cind se ridica acestea, plata impozitului este 25.12.
In rest, plata impozitului este 25 luna urmatoare celei in care se face plata dividendelor.
Posibil la aceasta s-a referit colegul dvoastra cind a spuns ca nu se face repartizare dividende in decembrie, vrind de fapt sa spuna ca nu este rentabil sa o faceti nu ca nu se poate face, termenul de plata al impozitului fiind 25.12.

Daca faceti repartizarea in ianuarie 2010 numai daca se ridica (adica se platesc din casa, banca) datorati impozit in 25.02.2010. Daca ele nu se platesc nu datorati impozit decit in 25 luna urmatoare platii lor. Daca la sf anului 2010 ele ramin neridicate impozit se datoreaza pina in 25.12.2010.
da, e corect cum spuneti, multumesc