Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DIVIDENDE. CARE E COTA DE IMPOZIT PE DIVIDENDE?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DIVIDENDE. CARE E COTA DE IMPOZIT PE DIVIDENDE?

:((#-o:-/

situatia:
srl cu doi asociati 25% respectiv 75%
obiect activ caen 7414: consultanta......
paltitoare de impozit pe profit, achitat in trim III 2006.
cifra de afaceri peste 100.000 euro.

care e cota de impozit pe dividende de la 01.01.2007?
cum se calculeaza dividendele de plata si respectiv impozitul pe dividende?
cum se distribuie dividendele?
dividendele se trec in bilantul de sf an 2006? ctb meu imi solicita AGA pentru stabilirea distribuirii dividendelor, inainte de a viza bilant la finantze. e corect?
anx, utilizator
Cotele de impozit pe dividende sunt:
16% pentru persoane fizice
10% pentru persoane juridice
La finele anului in bilant profitul poate fi:
- nerepartizat urmand ca in anul urmator dupa AGA si CA sa se faca repartitia
- trecut in 117(analitic 1) 129=117.1 deasemenea fara a se sti exact destinatia
- repartizat 129=%
457(dividende)
106(div.analitice )
117.1(pierderi din ex. financ. anterioare)
cum decid AGA si CA prin Hotarari scrise.
impozitul se calculeaza procent asupra sumei brute, se scade din aceasta, astfel ca in sold ramane suma neta.
457= 446 (16% sau 10%)
Impozitul se vireaza la buget, cel mai tarziu dupa 15-20 zile de la achitarea dividendelor (prin casa sau prin banca) si se declara prin decl 100 a lunii in care s-a facut plata
Atentie ca la pers fizice se retine si se vireaza CASS (6.5%)
mai simplu dai 16% impozit pe profit si 16% impozit pe dividende:(( total 32% :((:((#-o
cand puteai sa dai doar 12% daca faceai calculele din timp :P
ce se intampla atunci cand profitul nu il repartizez la sfarsitul anului? ref. profit reinvestit:(care este monografia contabila?X-(