Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cota de Impozit pe dividende?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cota de Impozit pe dividende?

:-/#-o:((

Situatia:
srl cu doi asociati 25% respectiv 75%
obiect activ caen 7414: consultanta......
platitoare de impozit pe profit, achitat in trim III 2006.
cifra de afaceri peste 100.000 euro.

care e cota de impozit pe dividende de la 01.01.2007?
cum se calculeaza dividendele de plata si respectiv impozitul pe dividende?
cum se distribuie dividendele?
dividendele se trec in bilantul de sf an 2006? ctb meu imi solicita AGA pentru stabilirea distribuirii dividendelor, inainte de a viza bilant la finantze. e corect?
Dividendele se distribuie asociaþilor proporþional cu cota de participare la capitalul social vãrsat, dacã prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se plãtesc în termenul stabilit de adunarea generalã a asociaþilor sau, dupã caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de 6 luni de la data aprobãrii situaþiei financiare anuale aferente exerciþiului financiar încheiat.

adunarea generalã este obligatã>sã fixeze dividendul