Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale termen de plata a dividendelor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

termen de plata a dividendelor

In ce termen trebuie platite dividendele la o societate care estre tranzactionata pe Rasdaq? Multumesc
In termenul stabilit de Adunarea generala a Actionarilor.
si daca nu este mentionat termenul in hotararea AGA?
robertsega32 a scris:

In ce termen trebuie platite dividendele la o societate care estre tranzactionata pe Rasdaq? Multumesc

La termenul stabilit de AGA, in cel mult 6 luni de la AGA in care s-au aprobat situatiile financiare conform art 67 Legea 31/90.
"Art. 67. - (1) Cota-parte din profit ce se plăteşte fiecărui asociat constituie dividend.
(2) Dividendele se distribuie asociaţilor proporţional cu cota de participare la capitalul social vărsat, dacă prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se plătesc în termenul stabilit de adunarea generală a asociaţilor sau, după caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de 6 luni de la data aprobării situaţiei financiare anuale aferente exerciţiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea comercială va plăti daune-interese pentru perioada de întârziere, la nivelul dobânzii legale, dacă prin actul constitutiv sau prin hotărârea adunării generale a acţionarilor care a aprobat situaţia financiară aferentă exerciţiului financiar încheiat nu s-a stabilit o dobândă mai mare."
Succes!
In mod normal, termenul de plata a dividendelor ar trebui sa fie inclus in Hotararea AGA, si ulterior intr-un comunicat de plata a dividendelor postat pe www.bvb.ro, asa cum fac majoritatea companiilor transparente. In cazul unor companii mai putin transparente listate pe RASDAQ recomand un telefon la compania respectiva (eventual la Dept.Actionariat daca exista ...) pentru a afla mai multe detalii despre modalitatile si termenul de plata a dividendelor.
robertsega32 a scris:

si daca nu este mentionat termenul in hotararea AGA?

si daca un srl a depus bilantul la registrul comertului fara hotararea AGA prin care sa se aprobe situatiile de la sfarsitul exercitiului fiscal, care este soarta profitului nerepartizat? care este termenul de plata a dividendelor?