avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrari contabile alocare dividende din profitul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrari contabile alocare dividende din profitul anului 2013

Firma infiintata in 2013 microintreprindere,la sf anului realizeaza profit 50000 ron.Capital social 400 ron.

Va rog sa mi spuneti:

Nota de repartizare pe rezerve este 129=1068 80 ron(adica 20%din cap social)si se inregistreaza in data de 31.12.2013 sau in 2014 la aprobarea situatiilor financiare?

Daca repartizez acest profit pe dividende care-s inregistrarile contabile si in ce data se efectueaza acestea?(la data aprobarii bilantului sau in 31.12.2013?)
cum calculez impozitul pe dividende si cand?

Va rog o monografie contabile pe cazul expus...


Multumesc!

Cel mai recent răspuns: ANDRU55 , utilizator 17:32, 1 August 2014
Inregistrarile contabile pentru distribuire dividende din profitul anului 2013 se fac dupa data adunarii generale in care se ia aceasta decizie.
Si repartizarea rezervelor tot la data aprobarii situatiilor financiare?


MUltumesc!
I-mi puteti spune va rog si notele contabile pentru distribuirea profitului pe dividende si apoi pt plata impoozitului pe devidende?
Buna ziua,

Repartizarea rezervei legale se face la data bilantului, adica la 31.12.2013(punctul 248, alineatul 5 din Ordinul 3055/2009).
Repartizarea profitului pe destinatia dividende, se realizeaza dupa data deciziei AGA, in anul curent.
Inregistrarea repartizarii dividendelor:
1171 = 457 la data AGA

Plata dividendelor si retinerea impozitului aferent:
457 = %
512/531 cu valoarea neta a dividendelor
446 cu impozitul in cota de 16%, calculat si retinut

Impozitul se retine si plateste pana in data de 25 ale lunii urmatoare celei in care a avut loc plata dividendelor catre beneficiari si se raporteaza in declaratia 100, la randul 604.

In cazul in care dividendele nu sunt ridicate pana la sfarsitul anului, impozitul devine scadent la 25 ianuarie anul urmator.

Numai bine
Buna ziua,
Am citit mai sus si m-am uitat si eu in balanta de la Aprilie 2014. Nu ma pricep dar vad ca in balanta mea nu apar aceste conturi 446, 461, 1171-457.
Societatea are profit. In aceasta situatie, nu ar fi trebuit sa apara o repartizare de dividende (sau ceva de genul acesta)? Mai ales ca vad ca trebuia facuta si AGA pentru ele.
M-am uitat si la ianuarie si februarie 2014 si nu se vede nimic despre ele.
Daca gresesc, imi cer scuze anticipat. Ceva nu este in regula.
Multumesc frumos anticipat pentru ajutor.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iulie 2014
maria3000, utilizator

Alte discuții în legătură

Dividende. care e cota de impozit pe dividende? anx anx :((#-o:-/ situatia: srl cu doi asociati 25% respectiv 75% obiect activ caen 7414: consultanta...... paltitoare de impozit pe profit, achitat in trim III ... (vezi toată discuția)
Plata dividende kittycriss kittycriss buna am o intrebare. Societatea cu asociat unic care este si angajatul firmei cu norma intreaga CIM pe per nedeterminata, am inteles ca poate incasa dividende. ... (vezi toată discuția)
Profit si dividende anomarairam anomarairam Buna ziua, Am in bilant la 31.12.2013 urmatoarele date: sold debitor 117 1211 sold creditor 121 2511 1. As putea sa imi recuperez pierderea din anii ... (vezi toată discuția)