Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua ! Am un cont deschis in Romania la CEC ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua ! Am un cont deschis in Romania la CEC strict ptr alocatia ...

Buna ziua ! Am un cont deschis in Romania la CEC strict ptr alocatia copiilor! Este posibil sa mi se puna proprire pe alocatia copiilor???
Pe alocatia copiilor nu se poate pune poprire.

Legea nr.61/1993
art. 8
Alocația de stat pentru copii nu este impozabilă și nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu.

art.729 C.proc.civ.
(7) Alocațiile de stat și indemnizațiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum și orice alte asemenea indemnizații cu destinație specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.
Cornel Vasile, Consilier juridic