Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratia beneficiar real asociat sau administrator?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratia beneficiar real asociat sau administrator?

Buna ziua,

Situatia este asa ...firma are asociat unic dar administrator este alta persoana....cine completeaza si semneaza declaratia privind beneficiarul real? asociatul sau administratorul? direct nnu?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Declaratia privind beneficiarul real al societatii se da de catre reprezentantul legal al societatii, deci de catre administrator (art. 56 alin. 2 din Legea nr. 129/2019).
Reprezentantul legal: administratorul.
multumesc

si mai am o situatie...societate cu doi asociati 50% fiecare....cine intocmeste si semneaza declaratia?
Si in acest caz, tot administratorul semneaza declaratia.
multumesc...si daca ambii sunt administratori ai societatii cum completeaza declaratia in acest caz?...ce casuta bifeaza la modalitatea în care se exercită controlul asupra societății?
ionela11, utilizator