avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa imi deschid un srl care sa se ocupe cu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa imi deschid un srl care sa se ocupe cu vanzare online.

Buna ziua! Vreau sa imi deschid un srl care sa se ocupe cu vanzare online a unor saltele de joaca pt copii, formate din spuma cu memorie+huse. Ambii furnizori ofera garantie pt cele mentionate. Oare sunt necesare autorizatii pt comercializarea acestora? Am vorbit cu avocatul care se va ocupa de actele pt srl, a spus ca nu am nevoie de nicio autorizatie, insa as vrea sa fac toate demersurile astfel incat sa imi "asigur spatele". Ma puteti indra catre ce aprobari as putea obtine? Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 4 Octombrie 2021
george-neagu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Nu sunt necesare alte autorizari, insa trebuie sa implementati pe site documentul denumit "TERMENI SI CONDITII".

Trebuie reglementata atent politica de confidentialitate si cea privind fisierele tip COOKIE.

Trebuie sa detineti toate procedurile reglementate de normele GDPR.

Contractul incheiat in spatiul virtual,este, in esenta, reprezentat de termenii si conditiile afisate pe site/ platforma.

Casutele de acceptare de pe site / platforma nu trebuie sa fie prebifate,consimtamantul trebuie sa fie liber exprimat.

Tototdata, fisierele tip "COOKIE" trebuie prezentate , in mod diferentiat, asa incat utilizatorul sa aiba optiunea de a le accepta pe cele obligatorii, si, eventual, de a le respinge pe cele facultative.

Amenzile , in materie de legislatia privind protectia datelor personale, sunt ridice, ele pot atinge 4 % din cifra de afaceri.

Totodata, ANPC poate aplica amenzi, daca sunt lezate drepturile consumatorului.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cursuri/ebookuri online, necesitatea unor informatii. mihail554 mihail554 Salut! Daca doresc sa vand cursuri/ebookuri online pe un site de acest gen cum ar fi Sellix, Shopify etc. este necesar sa am infiintat un SRL sau sa am PFA? ... (vezi toată discuția)
Protejare drepturi autor site Yazzz557 Yazzz557 Buna ziua, Am creat un site pe o idee proprie si inainte de a-l lansa, va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de protejarea acestuia ca nume si continut. Cum ... (vezi toată discuția)
Conform legislatiei in vigoare un site de servicii (de curierat, ... Donato Donato Conform legislatiei in vigoare un site de servicii (de curierat, de exemplu) poate sa nu afiseze niciun numar de telefon de contact (in afara de formular de ... (vezi toată discuția)