Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Intampin urmatoarea problema: - X si Y, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Intampin urmatoarea problema: - X si Y, avand copilul ...

Buna seara! Intampin urmatoarea problema:
- X si Y, avand copilul Z, divorteaza prin 1996
- sunt coproprietari ai unei garsoniere, bun comun, insa la divort nu fac si partajul.
- Y pleaca atunci in Rusia, nemaitinand legatura nici cu X, nici cu Z.
- intre timp, X decedeaza, iar Z vrea sa faca succesiunea dupa garsoniera
- nu stie daca Y are dubla cetatenie sau doar cetatenie rusa (renuntand la cea romana), pentru ca nu a mai vorbit cu Y de la divortul parintilor.

Ce poate face Z in situatia asta? Exista optiunea ca Y sa ii cedeze partea lui de proprietate (presupusa fiind de 50%)?Cum se poate lua legatura oficial cu Y? (Z nu ii stie adresa, doar faptul ca e in Rusia). Daca Y accepta sa ii lase partea sa lui Z, este suficient sa dea o declaratie la Ambasada Romaniei in Moscova? Cum s-ar schimba situatia daca Y ar fi doar cetatean rus, nemaiavand cetatenie romana? Am luat legatura cu notarul la care Z a facut parte din succesiunea lui X, dar ne-a spus ca pana nu vine Y in tara nu poate face nimic.
Dar daca Y nu vrea sa ii cedeze partea lui Z si nici sa intreprinda vreun act care sa ii faciliteze lui Z situatia? (garsoniera este goala de la decesul lui X, insa Z continua sa plateasca intretinerea). Multumesc!
andreean1, utilizator