Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna fizica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna fizica

Buna seara,

Ma aflu in plina despartire de sotul care m-a inselat. Avem impreuna un copil de 1 an jumatate iar eu sunt insarcinata in 7 luni, urmand sa nasc cel de al2lea nostru copil in luna decembrie.
Eu imi doresc custodie comuna fizica pentru copiii nostri, astfel sa poata fi crescuti atat de mine cat si de tata insa sotul nu isi doreste asta. El vrea ori sa ii iau eu pe amandoi, ori sa ii ia el..
Sotul este avocat si tot incearca sa imi bage in cap ideea cum sa nici un judecator nu o sa fie de acord sa imi dea mie custodie comuna fizica.
Intrebare: credeti ca exista vreo sansa sa obtin aceasta custodie astfel incat sa putem creste separati dar impreuna cei doi copii ?
Un program de genul 2 sapt la el si 2 la mine..? Sau o luna si o luna.. cum se va stabili.
Noi locuim foarte aproape unul de celalalt, la 4 blocuri distanta.

Va multumesc mult!
Madaaa, utilizator
În primul rând nici nu există acest termen , ,,custodie comună fizica",nu nu mai ca nu exista dar nici nu există reglementare legală.Nu stiu unde ati auzit astfel de povesti pe forumuri pt mamici si pitici dar în realitate nu există.In legislația altor state există această variantă dar în Romania in nici un caz nu o sa obțineți asa ceva în instanță indiferent dacă soțul e avocat sau angajat ls salubritate.Mai mult decât atât această variantă nu se pretează tinand cont de varsta copiilor..In instanța o sa obțineți domiciliul copiilor la dvs si autoritate părintească exercitată în comun,iar tatăl un drept de vizita.Acest lucru s ar putea obține din înțelegerea părților poate la notar,(,deși am dubii),sau ca o înțelegere neoficială între părți.atunvi cand vor mai creste copii.
Eu sunt constienta ca nu putem pune pe drumuri un copil de abia nascut..insa ma gandeam ca ar fi posibila aceasta custodie si ulterior sa ma inteleg cu el sa cresc eu fata pana se face mai mare putin. Deci inteleg ca nu..

Atunci exista sansa sa ramana el cu baiatul cel mare si eu cu fata care se va naste curand?
Ideea este ca nu ma pot drscurca singura fizic cu cei 2, neavand ajutor..

gi-jane2, moderator
Se poate dar sa aveti avocat ca sa va reprezinte.
daca nu vrea sotul sa ia baiatul si dvs fata, nu se va putea nici asa. Daca dvs nu puteti avea grija de ambii, el zice ca poate, asa ca lasati-l pe el.
corect e ca ambii copii sa aiba locuinta la dvs si tatal sa aiba grija de ei cat de mult poate, cand aveti dvs nevoie, dar daca nu vrea...
El "poate"multe dar defapt nu poate nimic. Tinand cont ca are un program ft incarcat de abia poate pt el singur dar cu 2 copii.. Ambitii proaste pe spatele unor copii nevinovati..
gi-jane2 a scris:

daca nu vrea sotul sa ia baiatul si dvs fata, nu se va putea nici asa. Daca dvs nu puteti avea grija de ambii, el zice ca poate, asa ca lasati-l pe el.
corect e ca ambii copii sa aiba locuinta la dvs si tatal sa aiba grija de ei cat de mult poate, cand aveti dvs nevoie, dar daca nu vrea...