Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copiilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copiilor

Buna ziua, sunt casatorita de 2 ani, am doi baieti, unul de 4 ani, celalat de 1 an , primul copil s-a nascut inaintea casatoriei, recunoscut de catre tata, de trei saptamani tatal a parasit domiciliul conjugal, casa mea si a mamei mele, doreste doar sa vada din cand in cand copii si , inteleg ,sa divorteze.Pot obtine singura custodia copiilor? Momentan sunt in concediu de maternitate, am un venit de 800 lei, am o casa in care pot locui cu copii. Tatal copiilor nu ne-a sprijinit material nici in cei 4 ani de convietuire.
puteti solicita stabilirea domiciliului copiilor la dvs. si obligarea fostului sot la plata unei pensii de intretinere a minorilor.
exercitarea autoritatii parintesti se face de regula in comun, in sensul ca ambii parinti pot stabili deciziile privitoare la cresterea si educarea copiilor.
exista numai custodie comuna, cu stabilirea domiciliului minorilor la dvs acasa iar tatal sa le plateasca pensie