Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Președintele asociației cu administratorul vor să ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Președintele asociației cu administratorul vor să vadă apometrele ...

Președintele asociației cu administratorul vor să vadă apometrele daca corespunde cu ce declar la asociație.
Am declarat cite 6 MC de apa pe lună la 2 persoane apometrele le am defecte trebuie sa le schimb.
Asociația nu are voie sa fotografieze apometrele cu telefonul decit sa le vadă e proprietate privată apartamentul au voie sa facă proces verbal la fata locului sunt defecte nu are voie să îmi bage MC de apa in plus că sunt apometrele defecte.
După ce le văd am voie sa le schimb apometrele.
Si cum declarati 6mc de apa lunar, daca apometrele sunt defecte ??? :) Asociatia are dreptate aici, sa vada acele echipamente si sa va impute diferentele de consum pe bransament.
Nu are cum sa îmi bage mie pierderi pe scara,are drept să îmi zică să le schimb apometrele.

latka a scris:

Si cum declarati 6mc de apa lunar, daca apometrele sunt defecte ??? :) Asociatia are dreptate aici, sa vada acele echipamente si sa va impute diferentele de consum pe bransament.

nu are voie să îmi bage MC de apa in plus că sunt apometrele defecte.

Apreciere eronata
In situatia in care se constata existenta de aparate individuale contorizat consum utilitati defecte/nefunctionale ,
asociatia de proprietari poate calcula in sistem pausal sau poate repartiza diferenta de consum intre total index comunicati si diferenta factura
Problema are rezolvare in prevederile art.82, al.(3) din legea 196/2018.
Atunci nu are cum sa îmi bage pierderile mie că apometrele sunt defecte la art 82 al 3 și al 1.
Are drept să le fotografieze asociația apometrele sunt defecte să facă proces verbal de constatare și nu are drept să îmi bage MC de apa plus.

mira55 a scris:

Problema are rezolvare in prevederile art.82, al.(3) din legea 196/2018.