Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am un PFA pe cod caen 7022 din aprilie 2021 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am un PFA pe cod caen 7022 din aprilie 2021 pentru ...

Buna ziua! Am un PFA pe cod caen 7022 din aprilie 2021 pentru care plătesc asigurarea de sănătate. Între timp am rămas însărcinată si in baza legii 399/2006 doresc sa închei un contract de asigurare pentru concedii și indemnizatii de asigurari sociale de sănătate cu Casa de Asigurari dr sănătate Alba, locuiesc în acest județ. Am fost la CAS cu toate actele necesare iar doamna de acolo mi-a spus ca nu ma încadrez pentru a încheia acest contract și ca 'ii dau de lucru degeaba' si multe alte cuvinte care nu sunt normale pentru un funcționar public. Întrebarea mea e, ma încadrez? Eu am 13 saptamani de sarcina. Până nasc anul viitor în Aprilie as avea 12 luni cotizare la Asigurarea de sănătate plus plata impozitului pe profit care ma încadrează pentru indemnizația de creșterea copilului și încă 6 luni cotizare in baza contractului facultativ de asigurare pentru concedii și indemnizații, dacă doamna va binevoi sa îmi încheie contractul. E posibil sa nu ma încadrez pentru primirea indemnizației de concediu desi voi plăti 6 luni de la 1 Noiembrie calculând si pana în Aprilie 2022? Va mulțumesc! Sper ca m-am făcut înțeleasă! O zi buna!
Contractul de asigurare pentru concedii și indemnizatii de asigurari sociale de sănătate nu va ajuta la indemnizatia CCC, ci doar la indemnizatia pentru concediu de maternitate (ore si postnatal).

"Persoanele fizice prevazute la art. 1 alin (2) din OUG 158/2005 pot opta pentru a încheia un contract de asigurare facultativ pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate (Anexa 2 din Ordinul 15/2018/1311/2017) cu casa de asigurări de sănătate la care sunt luate în evidență ca persoane asigurate în sistemul de asigurări sociale de sănătate (conf. Legii 95/2006) în baza declarației fiscale depuse în vederea plății contribuției de asigurări sociale de sănătate, potrivit art. 170 alin. (1), art. 174 alin. (6) și art. 180 alin. (2) si (3) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, și să plătească lunar contribuția prevăzută la art. 3 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se datorează."
Sursa si mai multe detalii : [ link extern ]
Buna ziua! Multumesc de răspuns!
Stiu ca nu are legătură cu CCC. Vreau sa inchei contractul pentru postnatal. Insa voiam sa fiu sigura ca ma încadrez pentru bonificatiile primite dupa naștere în ideea ca cei de la CAS mi-au spus ca nu ma încadrez.
Despre ce bonificație este vorba?
Am o cunostiinta care a încheiat acest contract cu CAS iar după naștere în primele 4 luni a primit cam 13.000 lei pe luna apoi a întrat în CCC.