Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie conform O.U.G. nr. 110/02.10.2021
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie conform O.U.G. nr. 110/02.10.2021

Buna seara. Conform O.U.G. nr. 110/02.10.2021 privind acordarea unor zile libere plătite angajații din sistemul sanitar isi pot lua aceste zile libere sau beneficiaza de indemnizatia de 75%? Mai exact în primăvara cand școlile au fost închise angajatorul nu ne-a dat zile libere ci am fost plătiți conform legii. In momentul acesta,școlile fiind închise iarasi angajatorul spune ca ne putem lua zile libere platite fara sa mai existe posibilitatea de a veni la serviciu și a primi cei 75%. Pana la urma cum e corect? Fiind un spital universitar si clar nu avem cum sa stam acasă toti cu copiii,vrem sa știm dacă este un abuz din partea angajatorului sa nu ne mai dea dreptul la acea compensație pentru munca din perioada cât sunt școlile închise. Va mulțumesc
Wanna2211, utilizator
Nu exista "sau" ...

Părinții care îndeplinesc condițiile prevăzute de lege au dreptul la zile libere plătite pe toată perioada în care se decide limitarea sau suspendarea activităților didactice care presupun prezența fizică a copiilor în unitățile de învățământ.

Indemnizația pentru fiecare zi liberă acordată se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul de bază corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

In speta, parintii beneficiaza cumulativ de zile libere platite cu o indemnizatie în cuantum de 75% din salariul de bază corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Va mulțumesc pentru răspuns.
(7) Prin excepție de la prevederile alin. (6), angajații
din unitățile sistemului energetic național, din unitățile
operative de la sectoarele nucleare, din unitățile cu foc
continuu, din unitățile de asistență socială, de
telecomunicații, ale radioului și televiziunii publice, din
rețeaua de transport feroviar, din unitățile care asigură
transportul în comun și serviciul de salubrizare a
localităților, aprovizionarea populației cu gaze, energie
electrică, căldură și apă, din unitățile de comerț alimentar,
servicii financiare, distribuție de carburanți, producție și
distribuție de medicamente și echipamente sanitare,
precum și personalul din unitățile farmaceutice
beneficiază de prevederile prezentei ordonanțe de
urgență numai cu acordul angajatorulu.
Noi,cei din categoriile de mai sus am beneficiat in primavara de o majorare salariala neavând dreptul la zile libere.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asta era atunci ,acum nu vad nici o majorare de salariu in noua OUG.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art 6 (4) În situația în care angajatorul nu aprobă cererea
de acordare a zilelor libere, părintele are dreptul la o
majorare acordată suplimentar drepturilor salariale
cuvenite, în cuantum de 75% din salariul de bază/salariul
de funcție/solda de funcție corespunzătoare unei zile
lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a
75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la
fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat,
corespunzător numărului de zile lucrătoare din perioada
prevăzută la art. 1 alin. (2), cu condiția respectării de
către celălalt părinte a prevederilor art. 1 alin. (3) lit. b) și
c).
Cornel Vasile, Consilier juridic
" În situația în care angajatorul nu aprobă cererea de acordare a zilelor libere platite"....dar motivele pentru care se refuza aprobarea cererii sunt lasate la latitudinea angajatorului dvs.

Prin urmare, in urma consultarii in amanuntit a textului de lege , se observa doua posibilitatii:
- aprobarea cererii cu plata unei indemnizatii;
sau
- refuzul aprobarii cu majorarea salariului ... aici situatia este mai complexa, avand in vedere ca motivele refuzului sunt lasate la latitudinea unui angajator din sistemul național de apărare, ordine publică și securitate națională și din unitățile sanitare public, intrucat pot exista sau nu si abuzuri din partea unui angajator.