Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista un termen de dezbatere a unei succesiuni după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista un termen de dezbatere a unei succesiuni după încetarea ...

Exista un termen de dezbatere a unei succesiuni după încetarea din viata a surorii mele? În cât timp avem dreptul la aceasta dezbatere?Sora mea nu a avut copii și exista soțul supravietuitor
Sfatul meu este sa mergeti la un notar sa dati o declaratie de acceptare a mostenirii...
Cat despre succesiune... nu stiu sa existe vreun termen dar parca dupa un an de la deces se platesc taxe mai mari.
Mulțumesc frumos
Puteți dezbate oricând succesiunea. Dar dacă se împlinesc 2 ani de la deces, veți avea de achitat în plus și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.