avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista un termen de dezbatere a unei succesiuni după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista un termen de dezbatere a unei succesiuni după încetarea ...

Exista un termen de dezbatere a unei succesiuni după încetarea din viata a surorii mele? În cât timp avem dreptul la aceasta dezbatere?Sora mea nu a avut copii și exista soțul supravietuitor
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:57, 15 Octombrie 2021
Sfatul meu este sa mergeti la un notar sa dati o declaratie de acceptare a mostenirii...
Cat despre succesiune... nu stiu sa existe vreun termen dar parca dupa un an de la deces se platesc taxe mai mari.
Mulțumesc frumos
Puteți dezbate oricând succesiunea. Dar dacă se împlinesc 2 ani de la deces, veți avea de achitat în plus și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa sora AlexStoica AlexStoica Buna ziua. Sora mea a decedat in decembrie 2012. Era casatorita, fara copii. Inainte de casatorie, prin act de vanzare-cumparare , a obtinut un apartament de ... (vezi toată discuția)
Declaratie acceptare succesiune 1206 1206 Buna ziua, Sotul meu a murit acum 2 luni. Mostenitorii dupa el sunt: eu si fratele lui. Fratele vrea sa renunte la succesiune dar am inteles ca daca o face in ... (vezi toată discuția)
Acceptare sau renuntare la mostenire bw_vision bw_vision Buna ziua! Ma puteti lamuri si pe mine, va rog, cum trebuie sa facem o succesiune? Mama a decedat, iar tata, sora mea si cu mine trebuie sa facem ... (vezi toată discuția)