Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna seara, daca mi-am facut a treia doza de vaccin in ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna seara, daca mi-am facut a treia doza de vaccin in data de ...

Buna seara, daca mi-am facut a treia doza de vaccin in data de 02.11.2021, imi pot lua ziua de concediu in luna noiembrie cand am nevoie , sau trebuie neaparat in luna vacinarii ?
Multumesc
Maria Rosoi
Persoanele care se vaccinează împotriva COVID-19 beneficiază, la cerere, de câte o zi liberă plătită, care nu se include în durata concediului de odihnă, pentru fiecare doză de vaccin efectuată, în cazul angajaților din sistemul public și privat.

Ziua liberă poate sa coincida sau nu cu ziua vaccinării.

Pentru a nu afecta semnificativ activitatea angajatorului, angajații au obligația de a informa angajatorul cu privire la opțiunile de programare a zilelor libere pe care urmează să le solicite în temeiul prezentului articol, în vederea asigurării în condiții optime a funcționării activității acestuia.