Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL-inchirieri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL-inchirieri

Cum poate un SRL cu obiect de activitate - servicii medicale, sa inchirieze un spatiu avand in vedere ca acest SRL nu are voie sa aiba alta ativitate decat servicii medicale? S-ar putea incheia un contract de comodat intre SRL si administratorul societatii apoi administratorul sa incheie un contract de inchiriere cu o terta persoana?
din punctul meu de vedere e ok (practic, teoretic nu).

nici o problema.

dar sa evitam controalele nedorite ale Garzii Financiare, ar fi de preferat un contract de inchiriere.

parerea mea
de fapt nu controalele, ci, efectele nedorite ale controalelor.
Ea sa ne mai scuteasca! (scuzati expresia).
Sa-mi arate si mie unu unde scrie ca un subiect de drept, fie el si SC, are interdictie de a incheia un contract, de altfel, numit in legislatie.
Am tot spus-o si o sustin, discutia ar putea sa apara in momentul in care SC cu pricina s-ar afla in prag de faliment.
sunt total de acord

in momentul incheierii unui contract si eu plec de la premisa ca partile stiu ce fac si, evident, incearca sa evite o pierdere, chiar si prin incheierea unui contract de comodat

dar cate aberatii auzi de la Administratii si Primarii nu vreau sa mai povestesc

le prezinti un dosar, iti spun ca nu ai cum sa-l depui cu atatea lipsuri, il iei, il depui prin posta si minune devine dosar complet si te cheama sa platesti taxele
Sa fim seriosi! Poti sa donezi fondul de comert si nu poti sa faci comodat pe un bun?