Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA - serviciu NON UE - PFA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA - serviciu NON UE - PFA

Buna ziua
Vin către voi pentru ajutor deoarece am o nelămurire:

1.Am un pfa norma pe venit prestare servicii it către clienti din uk, întrebarea ar fi dacă la depășirea plafonului de 300.000 lei/an fiscal trebuie sa platesc TVA la final de an cumva din suma ce o încasez momentan, sau sa facturez +TVA , dar nu stiu daca accepta firma sau sa pun pe facturi reversed VAT applied ?

UK după brexit nu mai este in UE și nu trebuie sa cer cod TVA intracomunitar din ce am citit, cred ca este un caz mai special.

La facturile externe dar in UE am inteles ca nu se plateste TVA pana la 100.000€ pentru export de servicii însă in cazul meu nu am reușit sa aflu cum trebuie facut, deșii am vazut comentarii ca merge la fel ca pentru clienții din NON-UE, doar specificat pe facturi reversed VAT, ca pentru clienții din UE, deși devi plătitor de TVA in România, nu datorezi și nu facturezi TVA pentru prestarea se servicii externa in UE.

Tot ce stiu este ca după 100.000€ se trece automat de la norma pe venit la sistem real. Taxele de acolo le-am inteles in mare deși nu stiu dacă se Adaugă TVA și acolo ?

2.Trebuie sa mai fac ceva dovada cumva ca acel client este din uk la ANAF sau Reg. comerțului ?

Ar trebui sa deschid SRL ,SRL nu are treaba cu acest plafon TVA sau este aceasi chestie ca l pfa doar răspunderea mai mica și taxele mai mari x4
Bașar Andrei, utilizator
Salut,
Stie cineva ?

Bașar Andrei a scris:

Buna ziua
Vin către voi pentru ajutor deoarece am o nelămurire:

1.Am un pfa norma pe venit prestare servicii it către clienti din uk, întrebarea ar fi dacă la depășirea plafonului de 300.000 lei/an fiscal trebuie sa platesc TVA la final de an cumva din suma ce o încasez momentan, sau sa facturez +TVA , dar nu stiu daca accepta firma sau sa pun pe facturi reversed VAT applied ?

UK după brexit nu mai este in UE și nu trebuie sa cer cod TVA intracomunitar din ce am citit, cred ca este un caz mai special.

La facturile externe dar in UE am inteles ca nu se plateste TVA pana la 100.000€ pentru export de servicii însă in cazul meu nu am reușit sa aflu cum trebuie facut, deșii am vazut comentarii ca merge la fel ca pentru clienții din NON-UE, doar specificat pe facturi reversed VAT, ca pentru clienții din UE, deși devi plătitor de TVA in România, nu datorezi și nu facturezi TVA pentru prestarea se servicii externa in UE.

Tot ce stiu este ca după 100.000€ se trece automat de la norma pe venit la sistem real. Taxele de acolo le-am inteles in mare deși nu stiu dacă se Adaugă TVA și acolo ?

2.Trebuie sa mai fac ceva dovada cumva ca acel client este din uk la ANAF sau Reg. comerțului ?

Ar trebui sa deschid SRL ,SRL nu are treaba cu acest plafon TVA sau este aceasi chestie ca l pfa doar răspunderea mai mica și taxele mai mari x4

Prestările de servicii în afara spațiului intracomunitar nu sunt scutite de TVA. Ca urmare, după depășirea plafonului de 300000 de lei și înregistrarea ca plătitor de TVA trebuie să facturați cu TVA serviciile către beneficiarii din UK, indiferent dacă o faceți ca PFA sau SRL.

Sau o puteți face și, și. Astfel, dublați plafonul.
Serviciile prestate de dvs in IT catre persoane juridice indiferent ca sunt din UE sau non UE se incadreaza din punct de vedere al locului prestarii TVA la sediul beneficiarului conform art 278 alin 2 din Codul Fiscal . ( pe regula generala B2B)

" ART 278 (2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită. "

Prin urmare daca aveti clienti persoane juridice din UE sau non UE , veti factura evident fara TVA pana la 300.000 lei . Apoi va veti inregistra in scop de TVA in Romania cf art 316 , insa veti factura tot fara TVA pt ca sunt servicii neimpozabile in Romania dpdv al TVA ( persoana obligata la plata TVA fiind beneficiarul ) .

Daca acei clienti sunt persoane fizice se schimba datele problemei.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Serviciile prestate de dvs in IT catre persoane juridice indiferent ca sunt din UE sau non UE se incadreaza din punct de vedere al locului prestarii TVA la sediul beneficiarului conform art 278 alin 2 din Codul Fiscal . ( pe regula generala B2B)

" ART 278 (2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită. "

Prin urmare daca aveti clienti persoane juridice din UE sau non UE , veti factura evident fara TVA pana la 300.000 lei . Apoi va veti inregistra in scop de TVA in Romania cf art 316 , insa veti factura tot fara TVA pt ca sunt servicii neimpozabile in Romania dpdv al TVA ( persoana obligata la plata TVA fiind beneficiarul ) .

Daca acei clienti sunt persoane fizice se schimba datele problemei.

Mulțumesc de răspunsuri.
Deși sunt putin contradictorii.

Sa inteleg ca doar ma înregistrez in scop de TVA cu declarația 300, însă facturez tot fără TVA.
Necesita altceva din partea mea ?

Am fost și la ANAF acolo mi-au zis: declarația 300 și facturi +TVA din momentul când se depășește plafonul

Bașar Andrei a scris:

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Serviciile prestate de dvs in IT catre persoane juridice indiferent ca sunt din UE sau non UE se incadreaza din punct de vedere al locului prestarii TVA la sediul beneficiarului conform art 278 alin 2 din Codul Fiscal . ( pe regula generala B2B)

" ART 278 (2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită. "

Prin urmare daca aveti clienti persoane juridice din UE sau non UE , veti factura evident fara TVA pana la 300.000 lei . Apoi va veti inregistra in scop de TVA in Romania cf art 316 , insa veti factura tot fara TVA pt ca sunt servicii neimpozabile in Romania dpdv al TVA ( persoana obligata la plata TVA fiind beneficiarul ) .

Daca acei clienti sunt persoane fizice se schimba datele problemei.

Mulțumesc de răspunsuri.
Deși sunt putin contradictorii.

Sa inteleg ca doar ma înregistrez in scop de TVA cu declarația 300, însă facturez tot fără TVA.
Necesita altceva din partea mea ?

Am fost și la ANAF acolo mi-au zis: declarația 300 și facturi +TVA din momentul când se depășește plafonul

www.avocatnet.ro/articol_569...

Am găsit acest articol care susține ce a zis domnul Grama și anume fără Adăugare de TVA pe facturi.

Precizează ca nu am nevoie de
Bașar Andrei, utilizator