avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua,urmează să întru în concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua,urmează să întru în concediu de creștere copilul ...

Bună ziua,urmează să întru în concediu de creștere copilul și pentru dosar va trebui sa am în ultimi doi ani 12 luni lucrate.
As vrea sa aflu dintre toți angajatori care mi-au plătit taxele. Contracte a fost făcut dar nu știu care dintre ei au plătit la stat ceva.
Cum pot afla? Unde trebuie să merg? Ma poate ajuta cineva? Mulțumesc frumos!
Ultima modificare: Duminică, 24 Octombrie 2021
BiancaStefania2022, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:04, 25 Octombrie 2021
La ANAF puteti intreba despre plata contributiilor.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......

Indemnizaţia pentru creşterea copilului nu are legătură cu contribuţiile de asigurări sociale la bugetele aferente acestora, ci se acordă în raport cu efectuarea sau nu a unei activităţi profesionale ori existenţa uneia sau mai multor perioade asimilate prevăzute de OUG nr. 111/2010.
Mulțumesc mult pentru răspuns,
Va urma sa adun cumva actele necesare dosarului și se vor cumula 12 luni lucrate . Ideea e ca vreau sa știu cumva cum pot face verificarea. În ce instituție, la ANAF?

Cornel Vasile a scris:

La ANAF puteti intreba despre plata contributiilor.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......

Indemnizaţia pentru creşterea copilului nu are legătură cu contribuţiile de asigurări sociale la bugetele aferente acestora, ci se acordă în raport cu efectuarea sau nu a unei activităţi profesionale ori existenţa uneia sau mai multor perioade asimilate prevăzute de OUG nr. 111/2010.

1. Orice persoana fizica cu domiciliul in Romania poate sa verifice online, pe site-ul ANAF, daca angajatorul a raportat sumele realizate de salariat pentru sanatate (c.a.s.s.), contributia la casa de pensii, somaj.

AvocatNet.ro va prezinta un scurt ghid referitor la obtinerea acestui document prin intermediul Spatiului privat virtual.
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Pentru a fi siguri că angajatorul vostru este corect şi va plătit asigurarea de sănătate, puteţi verifica acest lucru online
[ link extern ]

Dacă angajatorul este corect şi a plătit contribuţiile către CNAS, atunci va fi afişat următorul mesaj: „Persoana selectată este asigurată”

3. De asemenea,incepand cu data de 01.04.2001 puteti solicita Casei de Pensii eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O nelamurire - indemnizație la contract part time Banu Cristiana Banu Cristiana Buna ziua,daca lucrez cu contract antrepriza part time cu impozit plătit de aproape un an ,pot primi indemnizație in cazul in care rămân însărcinată (vezi toată discuția)
Indemnizatie creștere copil Genti1234 Genti1234 Bună ziua.Am și eu o întrebare, pot beneficia de indemnizația de creștere a copilului dacă în ultimele 12 luni am fost angajată dar nu mi s-au ... (vezi toată discuția)
Sotia mea este insarcinata iar compania la care lucreaza nu au platit darile catre stat. Tiu Danut Tiu Danut Daca in urmatoarele luni ar intra in prenatal ar beneficia de banii oferiti de la stat ? Mentionez ca la ANAF figureaza cu 200-300 lei cotizatie lunara. Cum ... (vezi toată discuția)