avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Doresc niste sfaturi si posibil un avocat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Doresc niste sfaturi si posibil un avocat cu experienta. ...

Buna ziua,

Doresc niste sfaturi si posibil un avocat cu experienta.

Se da aceasta problema. Intr-un bloc cu asociatie de propietari platim apa comuna. Exista apometre in fiecare apartament si un apometru de bloc. Fata de citirea din apartament si apometrul blocului sunt diferente foarte mari, adica exista o pierdere. De exemplu pentru un apartament cu 4 persoane s-a consumat apa de 90 de lei si cea apa de comuna a fost in valoare de 200 lei.

Asociatia a contactat 2 firme de instalatii dar niciuna nu a vrut sa intervina sa sparga fundatia deoarce nu exista proiect de instalatii. Acest proiect nu stiu de ce nu exista.

Ceea ce stiu este ca am avut aceeasi problema si a fost cica rezolvata de dezvoltator dar a durat foarte mult. Acum stam la fel la mana dezvoltatorului care nu face nimic. Nu inteleg de ce trebuie dezvoltatorul sa repare, daca este ceva benevol sau este obligat.

Ce se poate face in acest sens? Cine poate sa rezolve? Si daca nimeni nu face nimic ce se poate face in sens legal?

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 25 Octombrie 2021
it58, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:22, 26 Octombrie 2021
Nu mai asteptati la mila dezvoltatorului,atat timp cat la nivelul imobilului de locuit in comun este constituita asociatie de proprietari ,care in conformitate cu disp L nr 196/2018 se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii stari tehnice a partii comune de constructii si de instalatii din imobil
Initial asociatia de proprietari prin reprezentant legal sa desfasoare demersuri sa verifice daca in partea comuna de condominiu subsol exista deficiente
Diferentele impuse la plata pot fi generate de mai multi factori ,nu numai de pierderi
Pot exista diferente intre factura si total indexi comunicati ,ca urmare a necomunicarii corecte a consumului individual,a omiterii comunicarii consumului in termenul stabilit sau pot exista inclusiv pierderi individuale la baterii bae,bucatarie sau rezervor wc
Normal ,aceste diferente apreciabile ar trebui sa determine locatarii sa solicite verificari responsabile pentru evidentiere sursa si indepartarea acesteia
Este obligatia exclusiva a asociatiei de proprietari sa desfasore demersuri pentru solutionare ,nu pot fi implicate alte autoritati
Nu are competenta politia sau primaria sa se implice sa solutioneze probleme curente care sunt de competenta echipei manageriale a asociatiei de proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma fura la apa mihaic124 mihaic124 buna ziua ce pot face daca in fiecare luna mi se baga pe git 2 m cubi de apa pierdere,cu citire data la zi (vezi toată discuția)
Apa platita si trecuta in plus pe tabelul care vine de la asociatie alexandrasmyrnaios alexandrasmyrnaios Buna ziua , De cativa ani mi se trece la consumul de apa pe lista care vine de la asociatie 2 sau 3 metri cubi de apa in plus pe motiv ca sunt pierderi care ... (vezi toată discuția)
Plata cheltuieli apa fara apometru AthenAzcv AthenAzcv Buna, Problema mea sta in felul urmator, eu locuiesc in singurul apartament din bloc care nu are instalat apometre pt apa rece, doar la apa calda (toti ... (vezi toată discuția)