Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la particular?am ...

Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la particular?am vreo varianta?
Pensia anticipata/anticipata partiala nu poate fi cumulata cu veniturile din salarii.

În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

De asemenea, in sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II dn Legea 263/2010, pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parțiale.