Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am o speța: un angajat cu norma intreaga ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am o speța: un angajat cu norma intreaga de 8 ore ...

Buna ziua,
Am o speța: un angajat cu norma intreaga de 8 ore la 2 angajatori, la primul, unde are si functia de baza, lucreaza fizic de la birou, la al doilea lucreaza full remote.
In cazul unui concediu medical de îngrijire copil bolnav, poate depune CM doar la primul angajator? Avand in vedere ca la al doilea poate lucra de acasa.
Multumesc
IuliaIvan, utilizator
Concediul medical se depune la ambii angajatori.

Daca un salariat care se află într-una din situațiile pentru care se acordă concediul medical are mai multe locuri de muncă, aceasta va depune la primul angajator certificatul de concediu în original, urmând ca ceilalţi angajatori să primească copii ale originalului.

Constituie contravenție desfășurarea activității de către persoanele prevăzute la art. 33 din OUG 158/2005 la unul dintre angajatori în perioada în care la celălalt/ceilalți angajator/angajatori a prezentat certificat/certificate de concediu medical