Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua. la vanzarea unei masini este legal sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua. la vanzarea unei masini este legal sa accept peste ...

buna ziua. la vanzarea unei masini este legal sa accept peste 10000 euro cash? sau este obligatoriu transferul bancar. cumparatorul insista plata cash. Multumesc anticipat
Daca plata se face intre persoane fizice, da, puteti primi 10.000 euro cash. (sau echivalentul a maximum 50.000 lei)
Daca vreuna dintre parti este persoana juridica, se pot achita maximum 10.000 lei in numerar iar restul prin banca.
Dar daca e vorba de peste 10000 euro(11000 de exemplu) e ilegal sa primesc cash nu? Ambii persoane fizice

MihailZC a scris:

Daca plata se face intre persoane fizice, da, puteti primi 10.000 euro cash. (sau echivalentul a maximum 50.000 lei)
Daca vreuna dintre parti este persoana juridica, se pot achita maximum 10.000 lei in numerar iar restul prin banca.

chilly0104, utilizator
Da, daca este peste echivalentul a 50.000 lei plata nu se poate face in numerar.
Mulțumesc

MihailZC a scris:

Da, daca este peste echivalentul a 50.000 lei plata nu se poate face in numerar.

Poate spune cineva, în 2024 cum e? Cât se poate plăti cash maxim pentru un autovehicul tranzacționat între 2 persoane fizice?