avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua. la vanzarea unei masini este legal sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua. la vanzarea unei masini este legal sa accept peste ...

buna ziua. la vanzarea unei masini este legal sa accept peste 10000 euro cash? sau este obligatoriu transferul bancar. cumparatorul insista plata cash. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: lepriconana , utilizator 13:02, 23 Mai 2024
Daca plata se face intre persoane fizice, da, puteti primi 10.000 euro cash. (sau echivalentul a maximum 50.000 lei)
Daca vreuna dintre parti este persoana juridica, se pot achita maximum 10.000 lei in numerar iar restul prin banca.
Dar daca e vorba de peste 10000 euro(11000 de exemplu) e ilegal sa primesc cash nu? Ambii persoane fizice

MihailZC a scris:

Daca plata se face intre persoane fizice, da, puteti primi 10.000 euro cash. (sau echivalentul a maximum 50.000 lei)
Daca vreuna dintre parti este persoana juridica, se pot achita maximum 10.000 lei in numerar iar restul prin banca.

Ultima modificare: Miercuri, 3 Noiembrie 2021
chilly0104, utilizator
Da, daca este peste echivalentul a 50.000 lei plata nu se poate face in numerar.
Mulțumesc

MihailZC a scris:

Da, daca este peste echivalentul a 50.000 lei plata nu se poate face in numerar.

Poate spune cineva, în 2024 cum e? Cât se poate plăti cash maxim pentru un autovehicul tranzacționat între 2 persoane fizice?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. este legală pretenția lui? manutmu manutmu Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau ... (vezi toată discuția)
Suma maxima plata numerar tranzactie imobiliara Eu-Genius Eu-Genius Buna ziua. Care este suma maxima legala care se poate plati numerar pentru o tranzactie imobiliara intre doua persoane fizice? Daca valoarea tranzactiei ... (vezi toată discuția)
Transfer la vânzare din cec românia la banca în italia Danezu15 Danezu15 Bună seara. Locuiesc în Italia și am decis să vând un apartament din România. Cumpărătorul apartamentului poate face transferul integral al sumei de ... (vezi toată discuția)