Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Complet: CP3 Tip solutie: Condamnare fără acord de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Complet: CP3 Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere ...

Complet: CP3
Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin.(1), (4) şi (10) Cod penal, condamnă pe inculpatul O.F., la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare, pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev. de art. 336 alin.(1) C.pen. În baza art.91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, sub coordonarea Serviciului de probaţiune Botoşani. În baza art. 92 Cod penal stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani, de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri. În baza art. 93 alin. 1 Cod penal obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: - să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Boto?ani la datele fixate de acesta; - să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; - să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; - să comunice schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin.(2) Cod penal impune inculpatului să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de probaţiune Boto?ani sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. (3) Cod penal obligă inculpatul să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile, pe lângă Primăria ora?ului Darabani sau pe lângă Primăria comunei Păltini?, judeţul Botoşani. În baza art. 91 alin. 4 C.pen. atrage atenţia inculpatului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni sau nu va respecta măsurile de supraveghere ori nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere precum ?i a dispoziţiilor art. 96 Cod penal, ce reglementează cazurile de revocare a suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 274 alin.(1) Cod procedură penală obligă pe inculpat să plătească suma de 930 lei cu titlu de cheltuieli judiciare în favoarea statului, din care 730 lei în faza de urmărire penală ?i 200 lei în faza de judecată Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată azi, 08.11.2021, prin punerea hotărârii la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 122/2021 08.11.2021

Ora estimata: 10:00
Complet: CP3
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: În temeiul art.391 alin. (1) Cod procedură penală, instanţa stabileşte pronunţarea la data de 08 noiembrie 2021. Pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei Pronunţată în şedinţa publică din data de 16 septembrie 2021.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 16.09.2021
Imi poate explica cineva de ce nu zice nimic de permisul de conducere ??
Dacă rămâne definitiva, permisul se anuleaza. Anularea permisului se face în temeiul art. 114 alin.1 lit.b din OUG 195/2002 și a art. 203 din Regulamentul de aplicare, nu se specifica în hotărâre asa ceva.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Eu am plătit un avocat da el nu sa prezentat, si acum mi-a zis ca trebuie sa facem apel si cere din nou bani , si el dacă nu se prezintă ce aș putea face ?
Sa angajați alt avocat.
Va mulțumesc!