Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o casa in care locuiesc, dar jumătate din casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o casa in care locuiesc, dar jumătate din casa este a mea ...

Am o casa in care locuiesc, dar jumătate din casa este a mea iar jumătate este a surorii mele. Sora a decedat iar moștenitorii(copii) vor sa vândă jumătatea ei, Ei pot vinde toată casa adică și partea mea fara acceptul meu?
nu, ci doar ce mostenesc.
Putin probabil sa gaseasca cumparatori. Pot cere in instanta iesirea din indiviziune si atunci, veti avea probleme in sensul ca daca nu veti avea bani sa le platiti partea, se va vinde si veti imparti banii