Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, sunt divortata si vaduva. zilele trecute a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, sunt divortata si vaduva. zilele trecute a decedat ...

Buna ziua,
sunt divortata si vaduva.
zilele trecute a decedat socrul meu.
Beneficiez de 3 zile concediu pentru evenimente deosebite in familie?
Multumesc.
Nu aveti cum sa beneficiati de acele zile , daca sunteti divortata.
Multumesc. Tin sa precizez ca am si doi copii cu fostul meu sot, care a decedat.
In mod normal, indiferent de divort sau nu, socrul ramane socrul meu asa cum ramane bunicul copiilor. nu e acelasi lucru? am o relatie ca intre fiica si parinti cu dansii.
Multumesc foarte mutl si imi cer scuze de insistenta.
Am gasit articolul din lege care mentioneaza incheierea afinitatii, dar nu scrie nicaieri ca socrii nu mai sunt socrii dupa divort. In lege este scris ca beneficiezi de 3 zile de concediu in cazul decesului unuia din socrii. nu scrie ca in cazul decesului unui afin de grad 1.
Socrul meu a decedat ieri si trebuie sa ma ocump de toate si nu am timp din cauza serviciului. Oare beneficiez sau nu de aceste 3 zile libere?
Art 407- cod civil
7. Fiind un element al rudeniei şi al căsătoriei, afinitatea încetează în cazul desfacerii căsătoriei sau al desfiinţării adopţiei. Afinitatea produce efecte atunci când legea prevede acest lucru. în materia familiei, raportul de afinitate dă naştere, conform art. 517 NCC, obligaţiei de întreţinere între un soţ şi copilul celuilalt soţ.

8. Proba afinităţii se face prin dovada rudeniei şi a căsătoriei din care rezultă.
Răspunde

Detalii: [ link extern ]
Lucrati in sectorul bugetar sau privat?
privat