Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat intre doi asociati, proprietari ai ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat intre doi asociati, proprietari ai aceluiasi apartament

Trebuie incheiat un contract de comodat in cazul in care viitorul sediu social al SRL-ului este proprietatea celor doi asociati?
Da, intotdeauna trebuie incheiat un contract de comodat la infiintarea unei societati comerciale chiar daca cei doi asociati sunt proprietarii apartamentului
Va multumesc pentru raspuns.
De mentionat ca acest contract se poate face si sub semnatura privata, adica in particular intre parti, nu este nevoie de act autentic la notar.
Contractul, dovedeste sediul societatii asa cum cartea de identitate dovedeste domiciliul persoanei.;)
Da, trebuie incheiat, pentru ca SRL-ul este o alta persoana (persoana juridica) distincta de cei doi asociati. Si asa cum asociatii au un domiciliu, societatii ii trebuie un sediu, iar dovada acestui sediu face cu un document care atesta dreptul ei de folosinta asupra spatiului (in speta contract de comodat).
romascanu, moderator