Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediul Social la Inregistrarea unui SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediul Social la Inregistrarea unui SRL

Buna ziua.

Am o nelamurire. Vreau sa infiintez un SRL si sediul social va fi in apartamentul unui prieten. Am citit pe site-ul ONRC ca documentul care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului in care se stabileste sediul social poate fi un contract de comodat, certificat de mostenitor, extras de carte funciara, etc. Deci este suficient ca eu sa depun un contract de comodat incheiat intre mine si proprietar? Sau trebuie depus si un act care dovedeste ca acea persoana este proprietarul spatiului (prin certificat de mostenitor, extras de carte funciara etc.)?

Pe internet sunt fel si fel de informatii. M-ar interesa sa stiu cum se procedeaza in mod normal si cum vad cei de la ONRC lucrurile.

Multumesc!

Contract de comodat, actul de proprietate care sa ateste ca persoana care v-a dat in comodat are si acest drept, iar in unele judete si in functie de situatie, schita spatiului.