avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte schimbare sediul social societate in acelasi ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte schimbare sediul social societate in acelasi judet?

Buna ziua,

Dintre acte care imi trebuie sa schimb sediul social al unei firme in acelasi judet la ONRC ...imi trebuie si contractul de comodat?....noul sediu va fi intr-un apartament la bloc....am contractul de vanzare cumparare al apartamentului, acordul asociatiei de proprietari, extras de carte funciara si nu mai stiu ce acte trebuie la ONRC si apoi la ANAF?

multumesc

Toate bune, la care se adauga. in cazul in care sediul va fi la bloc, Acordul asociatiei de proprietari si acordul vecinilor. Se va intocmi si mapa pentru ANAF care va cuprinde
1. "Cerere de înregistrare a documentului care atestă dreptul de folosinţă asupra
spaţiului cu destinaţie de sediu social şi de eliberare a certificatului pentru
spaţiul cu destinaţie de sediu social" ( o luati de la reg comertului) si Contractul de comodat (inchiriere).
Ultima modificare: Luni, 9 Mai 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: hrcontabilitate , utilizator 16:14, 16 Mai 2022
Buna ziua,
Pentru schimbare sediului social in acelasi judet aveti nevoie de.
- Decizia AU/Hotararea AGA + Anexa Contor
- Actul Constitutiv actualizat
- Contract de inchiriere/Comodat - Daca vrei sa aveti activitate la sediu, aveti nevoie si de Acordul asociatiei (gasiti modelul pe site-ul ONRC). Daca este sediu fara activitate, nu aveti nevoie de acord. Va recomand sa treceti asta in contract.
- Contractul care sa ateste proprietatea
- CI proprietari coprie
- Anexa ANAF (gasiti modelul pe site-ul ONRC)
- Declaratia Model 3 - va aveti in vedere la in declaratie se va trece adresa noua si caenurile care sunt activate prin Constatator si unde este el activat (sediu, punct de lucru si terti)
- Delegatie + CI delegat (sa aveti in vedere ca nu puteti delega decat salariati si expertul contabil).

Pentru depunere fizica: dosar cu sina, plic transparent in care puneti anexa anaf, cererea de inregistrare (gasiti modelul pe site-ul ONRC) documentele in original.
Pentru depunere online: documentele copie semnate electronic de avocat sau expert contabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare sediu caprice caprice Buna s la ONRC eara, ce fel de acte sunt necesare pt schimbarea sediului social a unei societati? (vezi toată discuția)
Acte necesare la schimbarea sediului social al firmei marcela2007 marcela2007 Sediul social este pe adresa locuintei vechi. M-am mutat si trebuie sa imi schimb sediul social pe noua adresa. Care sunt documentele necesare acestei ... (vezi toată discuția)
Incerc sa schimb sediul social pentru o sociatate Tytto87 Tytto87 Buna ziua, Incerc sa schimb sediul social pentru o sociatate(sunt asociat/administrator) pe adresa mea de domiciliu unde sunt propietar impreuna cu ... (vezi toată discuția)