Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Santuri pentru ape pluviale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Santuri pentru ape pluviale

Am un teren la tara, intravilan, la marginea satului, zona de ses. Alaturi de terenul meu era un sant de scurgere a apelor pluviale si un drum catre o padure si terenurile adiacente si un teren viran, actualmente in posesia cuiva. In vara asta s-au facut lucrari de imbunatatirea drumurilor si de canalizare a satului. Proprietarul a inchiriat acel teren catre compania contractoare care a folosit locul pentru depozitarea pamantului aferent lucrarilor, munti de pamant adus si dus cu camioanele; odata cu terminarea lucrarilor s-a carat o parte din pamant, dar a mai ramas foarte mult, si a fost nivelat astfel incat inaltimea acelui teren s-a ridicat cu cca 0,5-1 metru, dar s-a acoperit si dumul si santul, nivelarea s-a facut pana la gardul meu. Ma ingrijorez ca apa pluviala se va acumula pe terenul meu. Ce pot sa fac?
v23c06, utilizator
In urma sesizarii primariei mi s-a raspuns ca pe harta nu este mentionat nici un sant, asa ca apele pluviale din amonte de lotul meu vor trebui sa treaca pe la mine.