Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare creante Societati Comerciale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare creante Societati Comerciale

As dori un model de cerere de chemare in judecata pe procedura somatiei de plata sau o informatie cum as putea sa o gasesc.multumesc anticipat.
dati un search pe google, model somatie de plata
Cel pe care vreti sa il chemati in judecata este tot o societate comerciala? Si daca da, aveti contract incheiat cu dumnealor?
Este tot o Societate Comerciala si am 3 facturi neplatite pt transport de marfa si comanda contract doar pt una.
Exista, intr-adevar, calea somatiei de plata. Mai exista insa si o alta procedura, ordonanta de plata; o recomand pentru faptul ca este mai rapida si scuteste de unele obligatii prealabile obligatorii in cazul somatiei de plata.