Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ordonanță de clasare neclarități
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ordonanță de clasare neclarități

Bună ziua, stimați profesioniști în drept!
Întrebarea mea este urmatoarea:
În urma unor plangeri prealabile, care ulterior au dost retrase, s-a întocmit un referat cu propunerea de clasare, in urma căruia s-a dispus prin ordonanță, clasarea de catre PT, nu de către PJ.(probabil a fost preluat în conformitate cu art. 325 NCPP)
În conținutul ordonanței este specificat faptul ca referatul cu propunerea de clasare, este temeinic si legal și se dispune clasarea, menționând infracțiunile, dar una singura nu a fost menționată, regăsindu-se doar în referatul cu propunerea de clasare.
Se mai observa și niște fragmente dintr-un alt articol, probabil luat dintr-o alta ordonanță.
Este posibil sa fie eroare materială, având în vedere ca în cuprinsul ordonanței este specificat faptul ca referatul cu propunerea este temeinic si legal ?
Ați mai întâlnit astfel de situații?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
IndigoVibe, utilizator
Trebuia sa se pronunte pentru toate infractiunile sesizate.
Cu toate acestea, nu există un punct 2, in ordonanta, referitor la vreo altă mențiune precum disjungere sau alte aspecte....
Considerați ca poate sa fie vorba și de o eroare materială, prin omisiune ?
Repet, admite, referatul organului de cercetare, prin ordonanță, fiind vorba de 2 infractiuni de lovire cu doua parti vătămate.
Clasează art 193. Alin 2 dar nu apare cel cu art. 193 alin.1 și apare încă un text în continuare care, care nu face parte din cauza.
Practic referatul cu propunerea este admis, ca fiind temeinic si legal, or, în situația în care nu exista alte mențiuni ce părere aveți?

Mulțumesc!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuia sa se pronunte pentru toate infractiunile sesizate.

IndigoVibe, utilizator
Nu este eroare, trebuia sa se pronunte, atacati solutia.
Acum vad ca ati revenit cu precizari. Sa inteleg ca o persoana are zile ingrijiri medicale prin CML si alta nu? sau care este situatia de fapt.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
O persoana nu are ingrijri medicale și tocmai în respectivul caz nu s-a pronunțat iar la cealaltă cu ingrijiri a fost dispusa clasarea și ambele părți au cheltuieli judiciare.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu este eroare, trebuia sa se pronunte, atacati solutia.
Acum vad ca ati revenit cu precizari. Sa inteleg ca o persoana are zile ingrijiri medicale prin CML si alta nu? sau care este situatia de fapt.

IndigoVibe, utilizator
Partea vătămată 1 are 4- 5 zile de îngrijiri medicale , iar partea vatamata doi nu are.
În ordonanță se dispune clasarea doar la art.193 alin 2.
Ce părere aveți?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu este eroare, trebuia sa se pronunte, atacati solutia.
Acum vad ca ati revenit cu precizari. Sa inteleg ca o persoana are zile ingrijiri medicale prin CML si alta nu? sau care este situatia de fapt.

IndigoVibe, utilizator