Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Clarificare Legea 55/2020 completata cu legea 221/2021
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Clarificare Legea 55/2020 completata cu legea 221/2021

Buna ziua, Ce conditii trebuie sa indeplineasca un angajat la privat pentru a beneficia de zilele libere oferite prin legile 55/15.05.2020 si 221/26.07.2021? Mentionez ca doza 1 a fost facuta in martie 2021, doza 2, in aprilie 2021 si doza 3 in octombrie 2021. Pot beneficia de cele 3 zile libere acordate daca cererea a fost depusa in noiembrie 2021? ITM-ul considera ca am dreptul doar la 1 zi libera.
Multumesc anticipat!
daniela1268, utilizator
Legea 55/2020
Art. 21^1
(1) Persoanele care se vaccinează împotriva COVID-19 beneficiază, la cerere, de următoarele drepturi:
a) câte o zi liberă plătită, care nu se include în durata concediului de odihnă, pentru fiecare doză de vaccin efectuată, în cazul angajaților din sistemul public și privat;
.....

Textul de lege a intrat in vigoare la 29 iulie 2021. Legea nu are caracter retroactiv, asfel ca aveti dreptul doar la o zi libera platita.