Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În contractul colectiv de muncă s-a adus la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În contractul colectiv de muncă s-a adus la cunoștință că ...

În contractul colectiv de muncă sa adus la cunoștință că de la anul orice angajat primește 2500 lei banii d concediu și să își ia 10 zile de concediu de odihnă și unde merge sa justifice cu bonuri facturi suma cheltuită la firma.
Procedura care ar fii aici nu mai beneficiez de celelalte zile de concediu d odihna.
Sau daca refuz banii primiți de concediu și rămîn acasă am probleme nu plec la pensiunii hotel nu are ce să îmi facă angajatorul pe tot anul să îmi iau zilele mele d concediu d odihna.
Sfatul care ar fii.
Cel mai bine e să îmi iau zilele d concediu cînd am nevoie o săptămână sau 2-3 zile asta e sfatul cel mai bun.

Magie1 a scris:

În contractul colectiv de muncă sa adus la cunoștință că de la anul orice angajat primește 2500 lei banii d concediu și să își ia 10 zile de concediu de odihnă și unde merge sa justifice cu bonuri facturi suma cheltuită la firma.
Procedura care ar fii aici nu mai beneficiez de celelalte zile de concediu d odihna.
Sau daca refuz banii primiți de concediu și rămîn acasă am probleme nu plec la pensiunii hotel nu are ce să îmi facă angajatorul pe tot anul să îmi iau zilele mele d concediu d odihna.
Sfatul care ar fii.

Magie1 a scris:

În contractul colectiv de muncă sa adus la cunoștință că de la anul orice angajat primește 2500 lei banii d concediu și să își ia 10 zile de concediu de odihnă și unde merge sa justifice cu bonuri facturi suma cheltuită la firma.
Procedura care ar fii aici nu mai beneficiez de celelalte zile de concediu d odihna.

Din ce ați scris se înțelege că angajații care iau cei 2.500 de lei nu mai primesc decât 10 zile de concediu pe an. Nu se poate așa ceva. Ori ați priceput greșit ce s-a spus, ori nu ați scris destul de clar.
Emilika40, utilizator
Așa sa spus că prevede în contractul colectiv d munca 10 zile concediu odihna cu banii d vacanta cu justificare bonuri fiscale etc.
Eu beneficiez de 25 zile concediu odihna nu îmi iau 10 zile îmi iau 5 o lună în alta luna 5:zile apoi restul am tot dreptul și pot refuza banii d vacanta să îmi iau 10 zile se depune cerere ptr banii cînd pleci in concediu.
Sfatul care este cel mai bine să îmi iau cînd am eu nevoie de zile d concediu odihna.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Puteti refuza banii.
Conform Codului Muncii dvs beneficiati de concediu de odihna de minim 20 de zile pe an. Daca in contractul de munca aveti negociat 25 de zile pe an atunci veti lua cele 25 de zile. Tot codul muncii prevede foarte clar obligativitatea de a efectua 10 zile de concediu de odihna neintrerupt (din cele 25 de zile care le aveti dvs). Nu puteti cele 25 de zile sa le imparititi cand aveti dvs nevoie azi o zi de maine o sapt etc deoarece la sfarsitul fiecarui an conform iar codului muncii va trebui sa faceti o planificare a concediului de odihna care presupune planificarea celor 25 de zile in urmatorul an astfel incat sa va faceti si cele 10 zile de co neintrerupt. Legat de banii despre care vb si justificarea acestora, probabil ca in CCM se face referire ca angajatorul va poate acorda o suma de bani pt plecarea in co si a ales cele 10 zile de concediu neintrerupt dar sa justificati acei bani. Aceasta prevedere se regaseste in Legea 296/2020 care spune „Contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă, sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea totală a acestora nu depășește într-un an fiscal nivelul unui câștig salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul în care au fost acordate.” De aici si justificarea acestor bani de 2500 lei.