avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dacă pleci in concediu de odihna angajatorul îți ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dacă pleci in concediu de odihna angajatorul îți dă prima ...

Dacă pleci in concediu de odihna angajatorul îți dă prima de vacanta conform prevederilor Contractului Colectiv de muncă și la revenirea din concediu ai dispoziție 7 zile ptr a depune documentele justificative ptr prima de vacanta.
Concediul trebuie sa îl faci in alt oraș și justificare dovadă.
Dacă vin din concediu pot cere un Nr de înregistrare ptr justificare am adus dovezi la prima.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:22, 9 Iunie 2023
Da, puteti cere un numar de înregistrare pentru justificare .
Formulez Cerere și scriu pe baza celor 10 zile de concediu odihna anexsez bonurile de justificare a primei cu suma care mi sa dat.
La demisie și concediere nu are cum să îmi ceară banii de prima înapoi.

Cornel Vasile a scris:

Da, puteti cere un numar de înregistrare pentru justificare .

Poate sa va ceara banii inapoi , daca prima se acorda proportional cu perioada lucrata.
La unii lea impozitat prima anul trecut la sfârșit de an fără să facă le ia 10 zile la băgat virament bancar.

Cornel Vasile a scris:

Poate sa va ceara banii inapoi , daca prima se acorda proportional cu perioada lucrata.

Atat timp nu stim ce gandeste si cum procedeaza exact acel angajator, tot ce va spunem este la nivel de banuieli ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La angajatorul unde lucrez se da 10 zile de concediu de odihnă ... Magie1 Magie1 La angajatorul unde lucrez se da 10 zile de concediu de odihnă și o primă de 2500 lei de la stat și sa aduc bonuri facturi din alt oraș să justific ... (vezi toată discuția)
În contractul colectiv de muncă s-a adus la cunoștință că ... Magie1 Magie1 În contractul colectiv de muncă sa adus la cunoștință că de la anul orice angajat primește 2500 lei banii d concediu și să își ia 10 zile de ... (vezi toată discuția)
La concediul de odihnă că sa primesc suma de 2500 lei prima ... Magie1 Magie1 La concediul de odihnă că sa primesc suma de 2500 lei prima de vacanta trebuie sa iau 10 zile concediu completez o cerere ptr concediu in care scrie ... (vezi toată discuția)