Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dacă pleci in concediu de odihna angajatorul îți ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dacă pleci in concediu de odihna angajatorul îți dă prima ...

Dacă pleci in concediu de odihna angajatorul îți dă prima de vacanta conform prevederilor Contractului Colectiv de muncă și la revenirea din concediu ai dispoziție 7 zile ptr a depune documentele justificative ptr prima de vacanta.
Concediul trebuie sa îl faci in alt oraș și justificare dovadă.
Dacă vin din concediu pot cere un Nr de înregistrare ptr justificare am adus dovezi la prima.
Da, puteti cere un numar de înregistrare pentru justificare .
Formulez Cerere și scriu pe baza celor 10 zile de concediu odihna anexsez bonurile de justificare a primei cu suma care mi sa dat.
La demisie și concediere nu are cum să îmi ceară banii de prima înapoi.

Cornel Vasile a scris:

Da, puteti cere un numar de înregistrare pentru justificare .

Poate sa va ceara banii inapoi , daca prima se acorda proportional cu perioada lucrata.
La unii lea impozitat prima anul trecut la sfârșit de an fără să facă le ia 10 zile la băgat virament bancar.

Cornel Vasile a scris:

Poate sa va ceara banii inapoi , daca prima se acorda proportional cu perioada lucrata.

Atat timp nu stim ce gandeste si cum procedeaza exact acel angajator, tot ce va spunem este la nivel de banuieli ...