Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara Pensie pentru limita de varsta din 2018, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara Pensie pentru limita de varsta din 2018, Punctaj mediu ...

Buna seara
Pensie pentru limita de varsta din 2018,
Punctaj mediu anual pentru stagiu de cotizare de 45 ani 2 luni si 10 zile, din care in conditii normale de munca 23 ani 2 luni si 18 zile si 21 ani 11 luni si 22 zile perioade asimilate.
Decizia revizuită în 2020 potrivit Deciziei CCR 702/2019.
Certificat de încadrare in grad de handicap obținut în 2019, grad de handicap grav dobândit 1978.
Se poate admite cererea de aplicare a art. 58 pentru majorarea punctajului de pensie, prin reducerea stagiului de cotizare ?
Multumesc
Nu se mai poate face nimic.
Puteți sa îmi explicați și de ce?
Cu documente depuse dupa 3 ani de la deschiderea drepturilor nu mai puteti schimba conditiile/regulile de acordare.
Multumesc mult