Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pentru un magazin online ce documente fiscale sunt ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pentru un magazin online ce documente fiscale sunt necesare lunar?

Pentru un magazin online ce documente fiscale sunt necesare lunar? Ce ar trebui sa se gaseasca la dosar obligatoriu pentru a nu avea nicio problema in situatia unui control?
-Nir-ul trebuie facut la pret de achizitie sau si de vanzare?
-Cum trebuie facut inventarul si la cat timp? Raportul de inventariere lunar trebuie sa contina si produsele cu stoc zero sau doar cele care mai sunt pe stoc?
-Ce alte documente sunt necesare pentru gestiunea stocurilor?
george-neagu, moderator
Nir-ul cuprinde pretul de achizitie conform facturii si cel de vanzare.
Inventarul obligatoriu la fiecare final de an, si in rest oricand, daca considerati ca e nevoie. Trebuie sa contina doar produsele care mai sunt pe stoc.
În cazul magazinelor online - având în vedere că nu se folosește casa de marcat fiscală - gestiunea se ține cantitativ-valoric la preț de achiziție și, opțional, la cel de vânzare.