avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Ziua, Sunt cetateana a Republicii Moldova, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Ziua, Sunt cetateana a Republicii Moldova, locuiesc in Rusia, ...

Buna Ziua,
Sunt cetateana a Republicii Moldova, locuiesc in Rusia, am 21 ani. Parintii sunt in divort, tatal este cetatean roman stabilit in Spania. As dori sa primesc ceatatenia romana. Care ar fi primii pasi ca sa incep procesul? Tata din pacate nu vrea sa ma ajute.
Va Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:51, 3 Decembrie 2021
Trebuie parcursi anumiti pasi si veti avea nevoie sa faceti dovada filiatiei fata de tatal dumneavoastra cetatean roman.Putem discuta in privat caci procedura necesita in prealabil o discutie
Legea nr.21/1991
art. 5
(1) Copiii născuți pe teritoriul României, din părinți cetățeni români, sunt cetățeni români.
(2) Sunt, de asemenea, cetățeni români cei care:
a) s-au născut pe teritoriul statului român, chiar dacă numai unul dintre părinți este cetățean român;
b) s-au născut în străinătate și ambii părinți sau numai unul dintre ei are cetățenia română.
(3) Copilul găsit pe teritoriul statului român este considerat cetățean român, până la proba contrarie, dacă niciunul dintre părinți nu este cunoscut.
Ultima modificare: Vineri, 3 Decembrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema '' cu nasterea '' ContSters205490 ContSters205490 VA propun urmatoarea problema : >> Doamna '' Ada '' cetatean roman pleaca intr -o croaziera . Doamna '' Ada '' urmeaza ... (vezi toată discuția)
Cetatenie romana ellengregory ellengregory Buna ziua! Am o intrebare: \\"Daca un cetatean din Republica Moldova care nu are si cetatenie romana, doreste sa se casatoreasca cu un cetatean roman in ... (vezi toată discuția)
Cum poate trece vama un minor? vovasw vovasw eu am facut la copilul meu pasaport strain .Vreau sa ma duc an Rusia.Am s-al pot trece peste granite fara procura de la sot? (vezi toată discuția)