Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Ziua, Sunt cetateana a Republicii Moldova, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Ziua, Sunt cetateana a Republicii Moldova, locuiesc in Rusia, ...

Buna Ziua,
Sunt cetateana a Republicii Moldova, locuiesc in Rusia, am 21 ani. Parintii sunt in divort, tatal este cetatean roman stabilit in Spania. As dori sa primesc ceatatenia romana. Care ar fi primii pasi ca sa incep procesul? Tata din pacate nu vrea sa ma ajute.
Va Multumesc,
Trebuie parcursi anumiti pasi si veti avea nevoie sa faceti dovada filiatiei fata de tatal dumneavoastra cetatean roman.Putem discuta in privat caci procedura necesita in prealabil o discutie
Legea nr.21/1991
art. 5
(1) Copiii născuți pe teritoriul României, din părinți cetățeni români, sunt cetățeni români.
(2) Sunt, de asemenea, cetățeni români cei care:
a) s-au născut pe teritoriul statului român, chiar dacă numai unul dintre părinți este cetățean român;
b) s-au născut în străinătate și ambii părinți sau numai unul dintre ei are cetățenia română.
(3) Copilul găsit pe teritoriul statului român este considerat cetățean român, până la proba contrarie, dacă niciunul dintre părinți nu este cunoscut.
Cornel Vasile, Consilier juridic