Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, care este soluția pentru rezolvarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, care este soluția pentru rezolvarea urgentă a următoarei ...

Bună ziua, care este soluția pentru rezolvarea urgentă a următoarei spețe : asociația de proprieitari (administrator) refuză, prin subterfugii puerile, eliberararea adeverinței pentru notariat în vederea înstăinării (vindere) apartement.
Nu exista nici o solutie urgenta,daca nu doresc de buna voie singura varianta este un proces care dureaza..Puteti incerca pt intimidare.o notificare redactata de av si trimisa prin executor dar daca vor sa va sicaneze probabil nu se vor conforma.
Bună ziua.

O Notificare scrisă, înregistrată la aceștia sau transmisă prin recomandată cu confirmare de primire, prin care le solicitați acordul pentru înstrăinare. La această notificare, atașați dovezile de plată a întreținerii și a celorlalte datorii către Asociație.
În opinia mea, un impact mai puternic ar avea dacă Notificarea ar fi transmisă prin avocat.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
Notificarea prin avocat ar reprezenta o varianta rapida intrucat procesul nu se termină rapid.
Daca avocatul stie sa o facă foarte bine poate avea un impact deosebit de puternic.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Notificati oficial reprezentantul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie sa dispuna masurile necesare eliberarii adeverintei necesare transferului de proprietate bun imobil-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca nu sunteti in evidenta cu sume cu titlu de restanta nu exista temei legal pentru refuz eliberare adeverinta
Mulțumesc !