Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... am datorii la primarie, se pot prescrie? sunt ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

am datorii la primarie, se pot prescrie? sunt ...

Am si eu o intrebare am datori la primarie se pot prescrie? sunt datori de peste 10 ani.
1. Dreptul organului fiscal de a stabili creanțe fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepția cazului în care legea dispune altfel.
Termenul de prescripție a dreptului începe să curgă de la data de 1 iulie a anului următor celui pentru care se datorează obligația fiscală, dacă legea nu dispune altfel.

2. Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanțelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere acest drept.

3. Termenul de prescripție se suspendă/se intrerupe în cazurile și în condițiile stabilite de lege .